reklama

Kauza Gorila - bývam vedľa konšpiračného bytu.

Aby som troškou prispel k dôveryhodnosti spisu Gorila, môžem prehlásiť, že:  Pán Haščák bol veľmi častým návštevníkom predmetného bytu a stretával som ho osobne.Pán Malchárek bol taktiež častým hosťom, taktiež som sa s ním osobne stretával. Bol som osobne s pánom profesorom, keď sa vzdal funkcie v Bratislavskej Teplárenskej a telefonoval pani Bubeníkovej ohľadom tejto skutočnosti a naozaj bol tak, ako je to v spise uvedené, veľmi „naľakaný".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

Konečne sa na svetlo dostali indície, o ktorých všetci tušia, ale nemali sme doteraz žiaden dôkaz. Finančné skupiny, mafiáni, ľudia z polície a z ŠTB (pardón SIS) ovládajú fungovanie tohto štátu. Aféra Gorila neodkryla pravú tvár len politikom, novinárom, generálnej prokuratúre, premiérke Radičovej, prezidentovi Gašparovičovi, finančným skupinám, ale aj nám občanom.

Okrem novín SME, túto kauzu takmer nikto „netlačí".

Vďaka prezidentovi je Generálna prokuratúra s jej personálnym obsadením v takom stave, v akom je.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premiérka v predchádzajúcom období pomohla zamiesť špinu pod koberec na Ministerstve obrany a teraz, keď sa čaká na zametanie aspoň na zbytočnom FNM - nič.

Politici sú radšej ticho a nevystrkujú rožky, pretože je príliš blízko volieb. Ale je pekné, že takmer žiadna strana túto tému neotvára, aby sa jej to nejakým spôsobom nevrátilo ako bumerang.

O tom, či finančné skupiny ovládajú Slovensko, je zbytočné hovoriť. Úplatky a provízie platí ten, ktorý má peniaze. A peniaze na Slovensku boli a sú hlavne u finančných skupín a bývalých privatizérov. Prečo je na zahraničného investora takmer vždy „prilepený" nejaký subjekt zo Slovenska, prípadne z daňového raja? Predpokladám, že tento subjekt robí špinavú prácu a rieši distribúciu provízií, ináč nechápem jeho väčšinou dočasnú úlohu ako spoluinvestora, poradcu, nákupcu pozemkov.....

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Apropo slovenská finančná skupina. Ako vznikla? Ako je možné, že človek-skupina za niekoľko málo rokov zarobí tak obrovský majetok? Pracujú tam 48 hodín denne? To ťažko a keby aj, serióznym spôsobom by asi neboli schopní toľko zarobiť. Bohatstvo týchto spoločnosti je väčšinou na začiatku spojené s investičným fondom (kupónovou privatizáciou). Fondom, ktorý mal obrovský majetok a ktorého podiely vlastnilo množstvo ľudí. Právnymi „čachrami" a využitím dier v zákone sa majetok v tomto fonde „stratil" prípadne zmenil vlastníka za podhodnotenú cenu. Pôvodní podieloví vlastníci nedostali nič, prípadne minimum skutočnej hodnoty. O diere v zákone, kedy si správca mohol robiť so spravovaným majetkom takmer čo chcel sa vedelo už vtedy, ale nič sa proti tomu neurobilo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takýmto „majstrovským" spôsobom sa k majetku dostali takmer všetky súčasné a dnes vážené „finančné skupiny". Jednoduchým spôsobom došlo k transformácií majetku všetkých (kupónová privatizácia) na majetok zopár mladých ľudí so znalosťami akciového trhu, akciových spoločností, oceňovania firiem a aktív vo firmách.

Pre premiérku je najlepší čas, aby túto kauzu využila vo svoj prospech. Aby na tejto kauze a jej aspoň čiastočnom vyšetrení urobila dojem a kariéru budúcej prezidentky. Najväčšie tromfy tejto vlády - zverejňovanie zmlúv a elektronické tendre, sa pomaly rúcajú. Vytvoriť vyšetrovací tím pod vedením premiérky by mohla byť super príležitosť pre zlepšenie si svojho imidžu. Stratiť, vďaka tomu, že zo strany odchádza, už nemá čo, takže za pokus by to stálo a ľudia by možno aspoň na chvíľu uverili, že spravodlivosť existuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bolo by dobré, aby sa v tejto spoločnosti vytvoril vyšetrovací tím, ktorý by prešetril všetky doterajšie kauzy politikov a politických strán. Aby vyšetril nástenkové tendre, hlasy podobné niekomu dôležitému, pochybné financovanie strán... Aby konečne niekto z politikov bol odsúdený za to čo spravil a spreneveril. Aby sme mali konečne súdnictvo, za ktoré sa nebudeme musieť hanbiť.

Všetci aktéri sa cítia nedoktnuteľní a smejú sa nám do tváre. Však sa im nič nemôže stať. Súdnictvo majú podchytené, prokuratúru, policajtov, SIS...kto ich môže ohroziť? Pokiaľ sa nepopretŕhajú tieto širokospektrálne väzby, ktoré opisuje kauza Gorila, nebude táto republika napredovať. Táto kauza nám ukázala pravú tvár 20-ročného vývoja „demokratického" Slovenska

Machináciami, krádežami, podplácaním sa ľudia a firmy dostávajú na úkor iných k majetku a k moci. Existuje úzka skupina ľudí, ktorá sa vzájomne kryje a hrá si do karát. Hodnotový rebríček politikov je obrátený na hlavu. Dostať sa dnes do politiky a byť politikom, neznamená biť sa za hodnoty a myšlienky, ale rozhodovať o zákazkách, províziách, zamestnávaní známych a pätolízačov.

Tento systém chceme naozaj podporovať? Je tento systém efektívny? Nemôžeme sa naozaj posunúť ďalej priamou elektronickou demokraciou? Tento štát je príliš malý, aby sme si mohli dovoliť financovať takéto rabovačky. Kedy prinútime politikov aby sa vzdali svojej moci a aby ju odovzdali späť občanom? Ja dúfam, že skoro.

Dúfam, že aj táto kauza konečne urobí hrubú čiaru za minulosťou, odstaví starých politických harcovníkov a k moci sa dostanú občania v čo možno najväčšej možnej miere. V tak malom štáte nepotrebujeme takú masu neproduktívnej sily, ktorá sa snaží cez nastrčené ruky utrhnúť si z koláča maximum.

Sprivatizujme pod kontrolou medzinárodných spoločností a občanov všetok nepotrebný disponibilný majetok štátu. Vyhneme sa tým politickým rabovačkám v týchto spoločnostiach. Strategické podniky už Slovensko v podstate nemá, takže sa nemáme čoho báť. Moc politikov sa minimalizuje, keď nebudú môcť rozdeľovať pozície a provízie. Stav dnešných štátom vlastnených podnikov sa určite zefektívni.

Minimalizujme množstvo úradníkov na čo najnižšiu možnú mieru. Zaveďme jednoduchý odvodový a sociálny systém. Zminimalizujme rôzne zákazy a povolenia pre podnikateľov, zrušíme tým pádom množstvo neefektívnej pracovnej sily, ktorá podnikateľov veľakrát brzdí a ľudí, ktorí podnikajú nelegálne nerieši, necháva ich tak.

Žiadajme od politických strán zníženie kvóra na referendum a pozdvihnutie váhy takéhoto referenda (viac http://jasica.blog.sme.sk/c/280937/Potrebujeme-politikov.html ).

Žiadajme zavedenie výberových konaní na úradnícke pozície realizované nezávislými organizáciami a kontrolované ďalšími nezávislými organizáciami.

Žiadajme, aby už len podozrenie úradníka z korupcie znamenalo stopku v jeho ďalšej úradníckej kariére.

Kauza Gorila ukázala, aká je naša spoločnosť v skutočnosti prehnitá do špiku kosti. Politický systém, by mal prejsť v najbližších voľbách riadnym očistným procesom, pri ktorom by sme sa raz a navždy zbavili aktérov účastných v tejto kauze. Moc by mala v maximálnej miere prejsť na občana, ktorý by ju vykonával napríklad prostredníctvom elektronických referend. Kiež by k tomu už najbližšie voľby dopomohli.

Miroslav Jašica

Miroslav Jašica

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

zaujímam sa o všetky ekonomicko spoločenské aspekty vývoja predovšetkým Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenéEkonomika

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu