Verejná výzva politikom

Autor: Miroslav Jašica | 30.11.2011 o 12:08 | (upravené 30.11.2011 o 15:07) Karma článku: 10,37 | Prečítané:  1952x

Nakoľko je správny čas pre realizovanie sľubov a ukázanie sa pred voličmi, vyzývam a žiadam ako občan tejto republiky, aby politici:

  • prijali ústavný zákon o vyrovnanom štátnom rozpočte na budúci rok a na všetky ostatné roky.
  • zakázali imunitu poslancom, okrem výrokovej imunity.
  • znížili počet poslancov na maximálne 100
  • zrušili, prípadne aspoň znížili, štátne príspevky pre politické strany za získané hlasy vo voľbách
  • prijali efektívny zákon ohľadom zdanenia majetku, ktorý nie je možné zdokladovať príjmami. Majetok a príjmy, by preukázal každý občan tejto republiky sám. Za občanov mladších ako 18 rokov, by takéto priznanie urobil rodič, alebo zákonný zástupca.
  • prijali zákon ohľadom kvóra na úspešné referendum. Kvórum by malo byť stanovené na úrovni získaných percent strany vo vláde s najmenším počtom získaných hlasov. Príklad: strana, ktorá je vo vláde získala 12% hlasov, pri účasti 50%, nech kvórum na úspešné referendum je 6% všetkých voličov.
  • učinili kroky smerujúce k„elektronickej demokracii" (voľby, referendá, dôležité rozhodnutia.... nech sa realizujú prostredníctvom internetu, priamo občanmi.
  • obdobie na realizáciu referenda nech je základom účinnosti zákona, veľkého predaja, veľkého tendra atď., nie podpis prezidenta. V parlamente schválený zákon, privatizácia, medzištátny úver, pomoc, zábezpeka atď, sa stanú účinné až po uplynutí času na realizáciu elektronického referenda.
  • zrušili pozíciu a úrad prezidenta. Ušetrené prostriedky môžu slúžiť na financovanie „elektronickej demokracie".
  • zabezpečili nezávislými skupinami kontrolované výberové konania na úradnícke posty vtejto krajine.

Možno sa tieto požiadavky budú zdať naivné (a určite nie sú konečné, možno ich dopĺňať), ale predkladám ich práve teraz z dôvodu, aby politici ukázali reálny záujem o túto krajinu. Vláda je nefunkčná a je v podstate bábková, takže je najvyšší čas urobiť konsenzus naprieč politickým spektrom a dohodnúť sa na určitých zásadných otázkach. Občanom je jedno, či za dobrú vec hlasovalo SDKU spolu so SMER-om (aj tak nemáme žiadnu záruku, že ďalšie 4 roky nebudú hlasovať spolu), hlavne že sa prospešná vec schválila. Súčasná ťažká doba si vyžaduje okamžité riešenia, čo by malo vytvárať tlak na politikov, ale bohužiaľ nevytvára.

Každá z politických strán hrá už za seba, dokonca väčšinou už aj proti sebe, takže nech ukážu, čo ich vie spojiť a či sú ochotní naozaj niečo spraviť pre nás.

Ekonomická situácia vo svete je kritická. Odkladať niektoré riešenia po voľbách, sa nám môže veľmi ťažko vypomstiť. Na nečinnosť politikov doplatí zasa len občan. Máme len veľmi málo času, aby sme začali naozaj šetriť vo všetkých sférach spoločnosti.

Pre prospech krajiny, by politici mali byť schopní namiesto sľubov, ktoré chcú zrealizovať až po voľbách, urobiť niečo reálne ešte pred nimi. Predbiehajú sa v návrhoch čo spravia, keď vyhrajú, pritlačme na nich, nech to spravia hneď. Čas ešte majú, nám občanom sa už možno kráti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?