Hrá kancelárka Merkelová s trhmi šachovú partiu?

Autor: Miroslav Jašica | 2.12.2011 o 10:29 | Karma článku: 5,80 | Prečítané:  925x

Pravdepodobne podľa doterajších výsledkov áno, aspoň v to dúfam. Je to síce hra s ohňom, ale v týchto historicky ťažkých ekonomických časoch možno ani nie je čo stratiť.

Pokiaľ by Nemecko chcelo, aby sa ostatné krajiny v EMÚ „zmravnili" so svojimi fiškálnymi politikami, pravdepodobne by neuspelo, alebo by to trvalo ešte ďalších 15 rokov, kým by sa dohodli. Takto dávkovaním tlaku finančných trhov, pomaly, ale isto dosahuje pozitívne výsledky. Vlády v najhorších krajinách padajú a nastupujú nové, proreformné. Spolu s trhmi dostala von z hry Berlusconiho, navrch má aj pri francúzskom premiérovi. Prijímajú alebo sa aspoň pripravujú nové opatrenia na zabránenie tvorby nových dlhov a Európa sa pomaly očisťuje alebo aspoň prichádza na cestu očisty.

 Ostatné krajiny EMÚ tlačia Nemecko do riešení s jasným morálnym hazardom (spoločné dlhopisy v aktuálnej situácií), tomuto Merkelová  zámerne  v prospech „dobrých" krajín, ale myslím si, že aj v prospech budúcnosti EMÚ, odoláva. Jej politika je vysoko racionálna. Vyčkáva do posledného momentu, dávkuje možnosti pomoci a tým proces pre Európu zlacňuje. Kontrolu „zlých" štátov preberajú úradníci z Bruselu, čím postupne vzniká, či chceme alebo nechceme, Euro štát.

 Riziko rýchleho pádu štátov z momentálneho rastu úrokov sa preháňa. Rast úrokov sa týka len nového dlhu alebo rolovaného dlhu. Netýka sa emisií, ktoré už sú predané pri minimálnych úrokových mierach v poslednom období. Taliansko v nedávnej minulosti platilo podstatne vyššie úroky, takisto Nemecko, alebo USA. Tým som chcel len podotknúť, že nejaký čas na reformy tam určite ešte je. Trhy tým, že uvidia pozitívne kroky v Európe, možno presunú svoju pozornosť od Európy k USA, čím možno Merkelová ovplyvní aj výsledky amerických volieb, tak ako to o nej píšu, aj keď v inom význame. 

 Nemeckí voliči, novinári a politici ju nemajú veľmi radi pre jej technokratickosť a chladnosť, ale ak je toto jej plán, klobúk dole. S tak chladnou hlavou, v tak ťažkej situácií zohrávať túto partičku, je naozaj obdivuhodné. Držím palce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?