Kam investovať v súčasnej dobe?

Autor: Miroslav Jašica | 6.12.2011 o 10:33 | Karma článku: 9,25 | Prečítané:  2801x

Do poľnohospodárskej pôdy, energetických surovín, drahých kovov a do zbraní, odporúčal by extrémny pesimista. Všetko záleží od budúceho ekonomického vývoja vo svete.

 V prípade, že padne svetový finančný systém a nemá k tomu podľa mňa ďaleko, nastane naozaj katastrofický scenár ďalšieho vývoja, spojený s extrémnou infláciou a s menami, ktoré nebudú mať hodnotu. Najdôležitejším tovarom sa stanú potraviny, komodity a energo suroviny.

 Investovanie práve do týchto aktív môžeme pozorovať už od krízy 2008. Cena zlata a ostatných komodít je na maximách. Investori utekajú k takémuto typu aktív, ktoré budú mať v budúcnosti svoju hmatateľnú hodnotu a využitie. Ich cena je ale vysoko a potrebný úvodný objem investovania taktiež, takže túto formu investovania pre menšieho investora neodporúčam. Do tohto typu aktív treba zarátať aj strechu nad hlavou (kto ju nemá), ale takáto investícia bude mať minimálnu likviditu (likvidita: čas potrebný na „transformovanie" jedného aktíva na druhé. Väčšinou prebieha „tranformácia" na peniaze, čo pri katastrofickom scenári nemusí byť nevyhnutným predpokladom). Dlhý čas po nastáti katastrofického scenára budú  nakúpené byty v podstate investorovi nanič (okrem funkcie strechy nad hlavou), nakoľko ich investor nebude schopný predať.

 Dobrou formou na investovanie sa javia lacné stavebné pozemky, poľnohospodárske pozemky, lesy a malé lacné byty (ktoré investor nebude musieť rýchlo predávať, aby mal na chleba). Investor by mal mať k dispozícií  dostatočnú hotovosť, najlepšie aj v rozličných menách okolitých štátov. Vzdávať sa v súčasnosti finančných prostriedkov na dlhší čas za odmenu 3, 4 alebo 5% sa pre aktuálne riziká podľa mňa neoplatí. Na druhej strane pokiaľ si brať úver, tak čím skôr a čo najdlhšie fixovaný (aj na 10 rokov). Pri úvere, ale treba brať do úvahy, či máme  na 100% istú prácu, prípadne aktíva,  ktoré zabezpečia príjem aj v ťažkej budúcnosti. Rátať napríklad pri splácaní s príjmom z prenájmu luxusnej rezidencie, bude asi len veľmi ťažko možné a dlžník sa môže vďaka problémom s likviditou dostať do vážnych problémov.  Všeobecne investovanie do luxusu a príliš drahých aktív (oproti alternatívam) je v súčasnej dobe nezmysel.

 Treba dať veľký pozor na to, že likvidita sa aktuálne z finančného trhu stráca, banky sa musia extrémnym spôsobom refinancovať u menových autorít. Banky potrebujú kapitál aj na vykrytie strát spojených so zlým investovaním. Opätovne sa čochvíľa podľa mňa začne používať známe „Cash is the King". V krátkej budúcnosti sa pravdepodobne objavia veľmi zaujímavé aktíva na kúpu, nakoľko ich cena pôjde dole vplyvom likviditných problémov majiteľov.  Tento trend môžu zvrátiť tlačiarenské stroje v ECB, hoci dúfam, že Nemecko ustojí tlak ostatných krajín EMU a nekryté peniaze sa do obehu dostávať nebudú. V USA však už idú tieto tlačiarne naplno dlhší čas.

 Katastrofický scenár sa nenaplní podľa mňa len v tom prípade, že krajiny začnú naozaj „rozumne" šetriť. Začnú šetriť predovšetkým na výdavkovej stránke rozpočtov. Začnú realizovať ťažké štrukturálne reformy predovšetkým v sociálnych oblastiach: dôchodky, podpory v nezamestnanosti smerom dole, podpora pôrodnosti smerom hore.

 Najlepšou a najúčinnejšou reformou v západnej Európe by bolo: okamžite stiahnuť dôchodky na úroveň životného minima (alternatívne: stanoviť maximálny dôchodok na relatívne nízkej úrovni, čo by sa mohlo páčiť aj ľavicovému politickému spektru). Z ušetrených prostriedkov čiastočne splácať staré dlhy, čiastočne znížiť odvody mladým ľuďom a prijať - posilniť motivačné programy pre zdravý demografický vývoj.

 Súčasná cesta reforiem v Európe: rast veku odchodu do dôchodku spolu s rastom daní, nie je podľa mňa optimálna. Rast dôchodkového veku v súčasnosti nič nerieši a rast daní postihuje spotrebu, a tým pádom negatívne aj hospodárstvo.

  Vyššie uvedený návrh (zníženie aktuálnych dôchodkov) postihuje skupinu s relatívne nízkym sklonom k spotrebe a minimálnym sklonom k investíciám (dom, nábytok, dovolenka...) a zvyšuje disponibilný príjem skupine, ktorá má sklon k spotrebe a investíciám podstatne vyšší. Efekty takéhoto prerozdelenia disponibilných zdrojov v ekonomike, sa budú multiplikovať cez stavebníctvo, nábytkársky priemysel, služby atď., čím by sa hospodárstvo mohlo dostať z najhoršieho napriek šetreniu. Toto opatrenie taktiež zvýhodňuje mladých na trhu práce. V prípade morálneho pohľadu na toto riešenie, treba podotknúť, že astronomické dlhy a aktuálny zlý stav ekonomík nám tu zanechali súčasní dôchodcovia, prípadne „čochvíľa" dôchodcovia.

 V prípade, že katastrofický scenár predsa len nastane, nepôjde o to, kto zarobí na svojich investíciách najviac, ale o to, kto stratí - prerobí najmenej.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?