Vďaka za Gorilu. Podporíme jej tvorcov?

Autor: Miroslav Jašica | 11.1.2012 o 8:15 | (upravené 11.1.2012 o 14:26) Karma článku: 14,29 | Prečítané:  1516x

Ja osobne bez problémov áno. Chcem sa poďakovať tým, ktorý s gorilou prišli, tlačia túto kauzu medzi ľudí, nedajú spávať aktérom tejto kauzy, rozrušili spoločenskú situáciu a vyprovokovali politikov k reakcii, ktorú môžeme „online" sledovať v správach. Riskujú veľmi veľa, ale napriek tomu do toho išli.  

Tento blog je voľným pokračovaním blogu (http://jasica.blog.sme.sk/c/285545/Kauza-Gorila-byvam-vedla-konspiracneho-bytu.html), preto by som sa chcel vrátiť len k veciam na ktoré som zabudol.

 Najdôležitejšou skutočnosťou je vyjadriť osobnú vďaku všetkým, ktorí prispeli  k tomu aby táto kauza (spis) vznikla, vyvíjala sa a dospela do bodu, v ktorom sa nachádza. Ľudia, ako sú pán Mravec a novinár Nicholson (ale určite veľa ďalších) si zaslúžia náš obdiv, vďaku a podporu za to, čo spravili. Odo mňa ju na 100% majú.

Títo ľudia museli mať obrovskú odvahu, aby sa pustili do boja s takýmto obrovským kolosom a muselo im veľmi záležať na tom, aby sa veci naďalej nevyvíjali smerom, ktorý je uvedený v spise. Verím, že v podmienkach Slovenska im naozaj išlo o krk. Nie jedenkrát sme boli svedkami, že za podstatne menšie kauzy v érach Mečiara, Harabina, Slotu boli ľudia perzekvovaní a v tejto kauze ide o politické a ekonomické špičky kryté policajnými (aj bývalými) a SIS-kárskymi ľuďmi, ktorí sa neštítia žiadneho spôsobu riešenia problémov. Najlepším dôkazom je varovanie novinára Nicholsona od poslanca Fedora, aby si dával VEĽKÝ pozor.

 Klobúk dole pred občianskou statočnosťou týchto ľudí. Na Slovensku nie je bohužiaľ veľa takýchto prípadov. Musíme si vážiť každý jeden takýto príklad, aby sme konečne prelomili to slovenské známe „však kradnú všetci, prečo by som aj ja nie" a potom máme korupciu skrz celej spoločnosti.

 Príkladov toho, že niekto zmanipuloval tender, okradol nás občanov na nákupe predražených tovarov a služieb, rodinkárčil, presadzoval záujmy sponzorov a chlebodarcov máme viac ako dosť. Spoločnosť je prehnitá od hora nadol myslením, že nič dôležitejšie ako peniaze neexistuje. Občania sú znechutení a zároveň motivovaní konať podobne ako tí „hore": kradnúť koľko sa dá. Keďže takto rozmýšľa celá spoločnosť, ocitli sme sa v bludnom kruhu, ktorý práve takéto pozitívne prípady, dúfam, dokážu prelomiť.

 Každý deň sa dozvedáme, kto ešte o spise vedel, kto bol zo SIS, alebo z iného úradu o ňom informovaný, kedy sa tak stalo a nič. Nekonal, neurobil vôbec nič a teraz, keď je z toho veľká aféra, tak sa niektorí snažia na nej priživiť. Vďaka kauze sa podarilo odkryť charaktery niektorých ľudí naprieč spoločnosťou, ale hlavne tam hore.

 Niekde som čítal, že pán Nicholson má problém s vydaním jeho knižky o tejto kauze. Ak je možné v tejto veci pomôcť (napríklad finančne) budem rád, keď pán Nicholson uvedie účet na ktorý je možné ho aspoň pár eurami podporiť v jeho práci. Podľa mňa je dôležité, aby táto knižka vyšla čím skôr, najlepšie ešte do tohtoročných volieb. Tento istý návrh platí aj pre ostatných zainteresovaných ľudí, ktorí sa vďaka spisu dostali do ekonomických problémov (pán Mravec). Keby sa podarilo, tak ako u Shootyho bilboardov pred predchádzajúcimi voľbami zaangažovať väčší počet ľudí, možno by sa niektoré príkoria dali ľahšie zvládnuť. Môžem len povedať, že ani pána Nicholsona, ani pána Mravca osobne nepoznám, takže nekonám na ich pokyn.

 Na tejto kauze sa mi páči ešte jedna vec. Ukazuje, že občania sa prostredníctvom nových elektronických ciest (blogy, facebook, internet ako taký) vedia vzoprieť akejkoľvek silnej organizovanej protistrane. Občania sa stávajú rovnocennou organizovanou masou a vďaka tomu silným protivníkom. Bolo to vidieť aj na africkej jari, kde internet zohral zásadnú rolu. Internet v poslednom období zásadne zmenil ľudské životy, firmy, celú spoločnosť, nezmenil ale riadenie štátu.

 Internet je ideálnym prostriedkom na vrátenie moci občanom a zobratie tejto moci politikom. Dúfam, že sa pomaly dostaneme do obdobia, kedy občania budú riadiť štát prostredníctvom elektronickej priamej demokracie. Teším sa na tieto časy.

 Ešte raz všetkým, ktorí prispeli k životu Gorily: veľká vďaka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?