Gorila - Kauza Paroplynový cyklus (PPC)

Autor: Miroslav Jašica | 18.1.2012 o 10:25 | (upravené 18.1.2012 o 12:02) Karma článku: 15,90 | Prečítané:  7822x

Kúpiť niečo za 2 mld Sk od štátu, na čom štát  stratí s istotou viac ako 7 mld Sk? Kúpiť niečo za 2 mld od štátu, na čom už približne o rok investor formou zisku získa cca 1,3 mld Sk? Toto "niečo" je PPC, v ktorom Penta od štátu (FNM) kúpila v roku 2004 90% podiel. Pripraviť a dokončiť dôležitú dohodu s Bratislavskou teplárenskou (BAT) o odbere „odpadového" tepla v čase, kedy Goríla hovorí, že je ovládaná Pentou? PPC - bratislavský paroplynový cyklus je tým zlatým vajcom a zároveň nočnou morou pani Bubeníkovej a pravdepodobne aj ostatných vo FNM.

Strata štátu vo výške 7-15 mld Sk je strata spôsobená nevýhodnou zmluvou medzi PPC a vtedy štátnymi Slovenskými elektrárňami (Zdroj: Podľa analýz Ministerstva hospodárstva SR môže strata Slovenských elektrární pri odbere elektriny od PPC v závislosti od rôznych faktorov dosiahnuť od 7 do 15 mld. Sk. BRATISLAVA, 14. apríla (SITA) 14. apríla 2004 - poznámka autora, (Slovenské elektrárne podpísali s Paroplynovým cyklom zmluvu, na základe ktorej majú od neho do roku 2012 (niektoré zdroje uvádzajú do roku 2013 - poznámka autora) odoberať elektrickú energiu za nevýhodnú cenu. Podľa vyjadrenia niekdajšieho riaditeľa odboru techniky elektrární, Andreja Hanzela, podnik na tejto zmluve celkovo prerobí 10 miliárd Sk.) A kde jeden prerába - stráca, tam musí druhý zarábať - dosahovať zisk - poznámka autora.

Ministerstvo hospodárstva uviedlo okrem iného aj nasledovné: do súťaže sa zapojila aj nemecká firma E.ON Energie, ktorá ponúkala za PPC nielen o niečo vyššiu kúpnu cenu, ale bola ochotná uvažovať aj o možnom jednostrannom odstúpení od spomenutých nevýhodných zmlúv. Poznámka autora: Odstúpením od zmluvy by narástla predajná cena následne privatizovaných Slovenských elektrárni.

Ak Slovenské elektrárne utrpia stratu 10 mld Sk z dôvodu, že kúpna cena elektrickej energie od PPC je vyššia ako predajná cena Slovenských elektrárni, znamená to, že pre výrobcu takejto energie ide o zisk.

7. augusta 2006 bola zverejnená nasledovná správa: Spoločnosť Paroplynový cyklus, a.s. (PPC) uzavrela s firmou Bratislavská teplárenská, a.s. (BAT) dlhodobú zmluvu o dodávke a odbere tepla. Ako ďalej v pondelok na stretnutí s novinármi uviedol podpredseda predstavenstva PPC Jozef Sekerka, zmluva platí od tohto roku do roku 2013. Podľa neho firma predpokladá, že by mohli spoločnosti BAT dodať ročne okolo 2 780 terajoulov. Predajná cena tepla vyrobeného v PPC je 311 Sk za gigajoule. Autorov komentár: Približuje sa to v spise spomínanému 1 mld obchodu (treba pripomenúť že ročne, takže majú ešte ďalších sedem rokov k dobru). Treba doplniť, že BAT bola štátna firma, v ktorej figurovali zástupcovia FNM a PPC mal vždy komplikácie s umiestnením odpadového tepla z výroby elektriky. V tom istom zdroji je ešte uvedené: Minulý rok (2005-poznámka autora) ukončil PPC so ziskom 1,278 mld. Sk.

Aká „vata" sa pri takomto obchode mohla uvoľniť? Nepredstaviteľná.

Už pán Rusko (o jeho „angažovanosti" v prospech občana asi nikto nepochybuje) vyjadroval pochybností o tomto obchode, tvrdil že existujú tlaky zo strany finančnej skupiny a snažil sa tento obchod zastaviť.

Vladimír Bačišin, vo svojom článku Dejiny slovenskej privatizácie - časť 5 uviedol nasledovné: Predaj Paroplynového cyklu bol aj dôvodom sporu medzi ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom a prezidentom Prezídia Fondu národného majetku Jozefom Kojdom. Minister žiadal, aby sa dosiahlo vypovedanie zmluvy o odbere elektrickej energie za nevýhodné ceny a obvinil Kojdu, že podnik predal zle. Ministerstvo hospodárstva žiadalo zrušenie privatizácie. Nepochodilo.

Na to, čo sa v Gorile píše, sa treba pozrieť podľa mňa z dlhodobejšieho pohľadu dozadu, pretože niektoré neukončené veci „dobiehajú" dosť dlho. Protagonisti v spise sa vyjadrujú k tomu, čo sa stalo, ale nie je tam definovaný čas, kedy sa to stalo, takže to môžu byť záležitosti aj vo vzdialenejšej minulosti.

Podľa mňa si treba uvedomiť - a je to v spise uvedené (18.5.2006 (Jaroslav HAŠČÁK, František HATÁR osobný tajomník predsedu SMERu Róberta FICA 17.05 hod. - 17.40 hod. Po príchode začne Határ hneď rozprávať o otázke, ktorú mal podľa záveru minulého stretnutia s Haščákom položiť Ficovi (transakcia okolo Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s.). Határ hovorí: „Ty vieš klásť nepríjemné otázky na môjho šéfa." Haščák sa pýta: „Prečo?" Határ sa smeje a hovorí, že Fico Haščákovi odkazuje, že „Čo s tým má PENTA?". Haščák hovorí, že si Fico asi nepamätá, že s ním o tom hovoril asi pred rokom a pol v tomto byte.), že protagonisti uvedení v spise mohli niektoré kauzy riešiť už dlhodobejšie predtým, ako sleduje aktuálny spis.

Možno dôjde k prekvapeniu a nájde sa ešte Gorila 0-začiatok konca. O reálnom základe Gorily svedčí podľa mňa aj to, že pán Fico stretnutie spomínané v spise nepoprel a mohol to jednoducho spraviť. Prečo by to ale robil, keby v tom byte nebol? Prečo nedúcha do ohňa, keď by to mohlo byť pre neho veľmi výhodné? Žeby vedel o niečom, o čom my nevieme, prípadne čo sme ešte nečítali?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko ako Švajčiarsko, hotová diaľnica. Politici sľubujú, voliči im veria čoraz menej

Denník SME pred troma mesiacmi spustil projekt Sluby.sme.sk, kde odhaľuje nesplnené sľuby politikov.

KOMENTÁRE

Politici sú tiež len zamestnanci

Sľuby politikov nemôžu mať hodnotu nevkusných predvolebných nálepiek

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.


Už ste čítali?