Gorila - Kauza Paroplynový cyklus (PPC)

Autor: Miroslav Jašica | 18.1.2012 o 10:25 | (upravené 18.1.2012 o 12:02) Karma článku: 15,90 | Prečítané:  8404x

Kúpiť niečo za 2 mld Sk od štátu, na čom štát  stratí s istotou viac ako 7 mld Sk? Kúpiť niečo za 2 mld od štátu, na čom už približne o rok investor formou zisku získa cca 1,3 mld Sk? Toto "niečo" je PPC, v ktorom Penta od štátu (FNM) kúpila v roku 2004 90% podiel. Pripraviť a dokončiť dôležitú dohodu s Bratislavskou teplárenskou (BAT) o odbere „odpadového" tepla v čase, kedy Goríla hovorí, že je ovládaná Pentou? PPC - bratislavský paroplynový cyklus je tým zlatým vajcom a zároveň nočnou morou pani Bubeníkovej a pravdepodobne aj ostatných vo FNM.

Strata štátu vo výške 7-15 mld Sk je strata spôsobená nevýhodnou zmluvou medzi PPC a vtedy štátnymi Slovenskými elektrárňami (Zdroj: Podľa analýz Ministerstva hospodárstva SR môže strata Slovenských elektrární pri odbere elektriny od PPC v závislosti od rôznych faktorov dosiahnuť od 7 do 15 mld. Sk. BRATISLAVA, 14. apríla (SITA) 14. apríla 2004 - poznámka autora, (Slovenské elektrárne podpísali s Paroplynovým cyklom zmluvu, na základe ktorej majú od neho do roku 2012 (niektoré zdroje uvádzajú do roku 2013 - poznámka autora) odoberať elektrickú energiu za nevýhodnú cenu. Podľa vyjadrenia niekdajšieho riaditeľa odboru techniky elektrární, Andreja Hanzela, podnik na tejto zmluve celkovo prerobí 10 miliárd Sk.) A kde jeden prerába - stráca, tam musí druhý zarábať - dosahovať zisk - poznámka autora.

Ministerstvo hospodárstva uviedlo okrem iného aj nasledovné: do súťaže sa zapojila aj nemecká firma E.ON Energie, ktorá ponúkala za PPC nielen o niečo vyššiu kúpnu cenu, ale bola ochotná uvažovať aj o možnom jednostrannom odstúpení od spomenutých nevýhodných zmlúv. Poznámka autora: Odstúpením od zmluvy by narástla predajná cena následne privatizovaných Slovenských elektrárni.

Ak Slovenské elektrárne utrpia stratu 10 mld Sk z dôvodu, že kúpna cena elektrickej energie od PPC je vyššia ako predajná cena Slovenských elektrárni, znamená to, že pre výrobcu takejto energie ide o zisk.

7. augusta 2006 bola zverejnená nasledovná správa: Spoločnosť Paroplynový cyklus, a.s. (PPC) uzavrela s firmou Bratislavská teplárenská, a.s. (BAT) dlhodobú zmluvu o dodávke a odbere tepla. Ako ďalej v pondelok na stretnutí s novinármi uviedol podpredseda predstavenstva PPC Jozef Sekerka, zmluva platí od tohto roku do roku 2013. Podľa neho firma predpokladá, že by mohli spoločnosti BAT dodať ročne okolo 2 780 terajoulov. Predajná cena tepla vyrobeného v PPC je 311 Sk za gigajoule. Autorov komentár: Približuje sa to v spise spomínanému 1 mld obchodu (treba pripomenúť že ročne, takže majú ešte ďalších sedem rokov k dobru). Treba doplniť, že BAT bola štátna firma, v ktorej figurovali zástupcovia FNM a PPC mal vždy komplikácie s umiestnením odpadového tepla z výroby elektriky. V tom istom zdroji je ešte uvedené: Minulý rok (2005-poznámka autora) ukončil PPC so ziskom 1,278 mld. Sk.

Aká „vata" sa pri takomto obchode mohla uvoľniť? Nepredstaviteľná.

Už pán Rusko (o jeho „angažovanosti" v prospech občana asi nikto nepochybuje) vyjadroval pochybností o tomto obchode, tvrdil že existujú tlaky zo strany finančnej skupiny a snažil sa tento obchod zastaviť.

Vladimír Bačišin, vo svojom článku Dejiny slovenskej privatizácie - časť 5 uviedol nasledovné: Predaj Paroplynového cyklu bol aj dôvodom sporu medzi ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom a prezidentom Prezídia Fondu národného majetku Jozefom Kojdom. Minister žiadal, aby sa dosiahlo vypovedanie zmluvy o odbere elektrickej energie za nevýhodné ceny a obvinil Kojdu, že podnik predal zle. Ministerstvo hospodárstva žiadalo zrušenie privatizácie. Nepochodilo.

Na to, čo sa v Gorile píše, sa treba pozrieť podľa mňa z dlhodobejšieho pohľadu dozadu, pretože niektoré neukončené veci „dobiehajú" dosť dlho. Protagonisti v spise sa vyjadrujú k tomu, čo sa stalo, ale nie je tam definovaný čas, kedy sa to stalo, takže to môžu byť záležitosti aj vo vzdialenejšej minulosti.

Podľa mňa si treba uvedomiť - a je to v spise uvedené (18.5.2006 (Jaroslav HAŠČÁK, František HATÁR osobný tajomník predsedu SMERu Róberta FICA 17.05 hod. - 17.40 hod. Po príchode začne Határ hneď rozprávať o otázke, ktorú mal podľa záveru minulého stretnutia s Haščákom položiť Ficovi (transakcia okolo Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s.). Határ hovorí: „Ty vieš klásť nepríjemné otázky na môjho šéfa." Haščák sa pýta: „Prečo?" Határ sa smeje a hovorí, že Fico Haščákovi odkazuje, že „Čo s tým má PENTA?". Haščák hovorí, že si Fico asi nepamätá, že s ním o tom hovoril asi pred rokom a pol v tomto byte.), že protagonisti uvedení v spise mohli niektoré kauzy riešiť už dlhodobejšie predtým, ako sleduje aktuálny spis.

Možno dôjde k prekvapeniu a nájde sa ešte Gorila 0-začiatok konca. O reálnom základe Gorily svedčí podľa mňa aj to, že pán Fico stretnutie spomínané v spise nepoprel a mohol to jednoducho spraviť. Prečo by to ale robil, keby v tom byte nebol? Prečo nedúcha do ohňa, keď by to mohlo byť pre neho veľmi výhodné? Žeby vedel o niečom, o čom my nevieme, prípadne čo sme ešte nečítali?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulík vyzval na rekonštrukciu vlády

Krízu spustil nákup vakcíny Sputnik V.

Autorská strana Jakuba Fila

Rekonštrukcia vlády? Aké sú možnosti a ako to bude vyzerať

Vzdávanie sa moci ide proti prirodzenosti strán.


Už ste čítali?