Organizujú protesty Gorila „Smeráci“?

Autor: Miroslav Jašica | 7.2.2012 o 7:10 | Karma článku: 12,56 | Prečítané:  651x

Niektorí rečníci majú so svojimi názormi určite bližšie k ľavici ako k pravici. Niektorí sú so svojimi myšlienkami úplne mimo. Organizujú protest nie kvôli myšlienkam, cieľom, tézam ale kvôli samotnému protestu. To vyzerá, ako keby išlo o objednávku.

Na prvom proteste som bol. Na druhom už radšej nie. Relácia Lampa a rozhovor jednej z hlavných organizátoriek v denníku Sme ma utvrdili v mojom rozhodnutí, aby som  na druhý protest nešiel. Najsmutnejšie bolo, že sa v nahote potvrdilo to, čo bolo cítiť na prvom proteste, a teda, že nejde o myšlienky, ale o protestovanie. Organizátori dbali hlavne na to, aby si nikto neprivlastnil „ich" protest. Ale ľudia tam neprišli kvôli nim, ale kvôli tomu, že nesúhlasia s tým, čo sa deje. Tak to bolo aj z mojej strany.

 Takisto spôsob ako nechcú spolupracovať a nechcú podporu žiadnej politickej strany je „divný". Ako ináč chcú potom presadiť svoje myšlienky­? Aj útok na „obyčajného človeka" Matoviča bol „divný". Napriek jeho podnikaniu je pravdepodobne z politikov najbližšie k tým ľuďom, ktorí stáli na námestí. Podľa vyjadrení jedného z rečníkov je Matovič pomaly triedny nepriateľ organizátorov. Vyjadrenia o nezmyselnosti privatizácie, bytoch pre všetkých,...mi pripadali ako z mítingu strany SMER.

 To, že cieľom protestov nie je napríklad vymenovanie nového generálneho prokurátora je „divné" a podobá sa to myšlienkam SMER-u, ktorému to maximálne vyhovuje. To, že protesty ani organizátori nemajú jasný cieľ, len cieľ protestovať, nahráva opätovne strane SMER, pretože sa kvázi protestuje proti aktuálnej vláde a oni sú tí druhí. To, že vyzývajú k nevoleniu nikoho a ide väčšinou o mladých ľudí, nahráva opätovne strane SMER. V zásade nikto z organizátorov neútočí proti strane SMER, prečo? Sú mimo kauzy Gorila?

 Predseda strany SMER je jediný vrcholný predstaviteľ politickej strany, ktorý podľa spisu osobne bol v konšpiračnom byte a to dokonca podľa spisu minimálne dvakrát a na priamu otázku, či tam bol, neodpovedal. V spise je priamo spájaný so 40 dekami salámy (podľa spisu pravdepodobne 40 mil. Sk) za privatizáciu stredoslovenskej vodárenskej a na otázku, ktorú predsedovi položil jeho osobný sekretár ohľadom prijatia peňazí, je veľmi prekvapený: čo s tým má Penta? Nepovedal: čo to je za nezmysel, ale spýtal sa čo s tým má ten, kto sa pýta a odkiaľ o tom vie?

 V súčasnosti najobľúbenejší argument predsedu SMERu je, že Pentu nemali radi, že boli v opozícii a že čo s tou kauzou oni mali. V spise sa ale hovorí o niekoľkých stretnutiach s druhou najväčšou finančnou skupinou, ktorej sa po nástupe strany SMER do vlády začalo evidentne veľmi dariť (minister Počiatek na ich jachte a kauza konverzného kurzu, mýtny tender, rádiokomunikačný tender.....). Takže pravdepodobne išlo len o to, že jednu skupinu nahradila druhá finančná skupina a to neznie veľmi optimisticky.

 Tento blog som nenapísal, aby som odradil ďalších protestujúcich. Ale aby organizátori, ak nechcú, nezničili pozitíva týchto protestov. Veľmi rád v prípade, že potrebujú, pomôžem pri koncipovaní cieľov, prípadne pomôžem aj s organizovaním ďalších protestov, musia byť ale spojené s jasnými reálnymi požiadavkami. Určite som zástancom maximálneho návratu moci a kontroly moci späť občanom. Vo viacerých blogoch som o tejto problematike už skôr písal (viac na http://www.jasica.blog.sme.sk/ ).

 Osobne za najdôležitejšie a rýchlo presaditeľné pokladám: 

  • okamžité vymenovanie parlamentom zvoleného generálneho prokurátora (osobne som si myslel, že kvôli tomu sme išli predminulý piatok pred prezidentský palác),
  • odstúpenie prezidenta a následné zrušenie jeho úradu,
  • zníženie kvóra úspešného referenda na úroveň percent, ktoré získala vládna strana s najmenším percentuálnym ziskom,
  • zavedenie kontrolovaných (nezávislými organizáciami) výberových konaní na úradnícke pozície,
  • prijatie efektívneho zákona na kontrolu nadobudnutého majetku (občan predloží úradom príjmy a majetok, za deti to predloží zákonný zástupca),
  • zavedenie identifikačnej karty občana (občiansky preukaz), ktorá bude obsahovať biometrický údaj, vďaka ktorému sa budú môcť realizovať hlasovania cez internet (napríklad prostredníctvom počítača na obecnom úrade),   
  • zavedenie pravidla - ústavného zákona - o vyrovnanom štátnom rozpočte.

 Osobne ma veľmi mrzí, že na tejto kauze najviac profituje strana SMER, ktorá podľa mňa na to nemá žiadne morálne právo. Za jej vlády sa udialo toľko káuz a tak okato, že je to určitý výsmech pre protestujúcich.

 Na druhej strane niet sa čo čudovať, keď sa pravica vybíja medzi sebou. SaS kope do politickej „zdochliny" SDKU a chce získať ich percentá. Ale aké percentá sa dajú získať, keď SDKU ich má približne 9? Nebolo by lepšie poobzerať sa po niekom, kto tých percent má podstatne viac a ktorý má zo spisu Gorila,  ďaleko od čistého?

 Na slovenských politických stranách vidieť, že kde nie je konkurencia (v rámci jednotlivých strán), nie je ani kvalita. Tak ako u firiem, konkurencia napomáha invencii, novým myšlienkam, dynamike, adaptabilite, odolnosti....Toto politickým stranám na Slovensku chýba. Staré štruktúry, ktoré sú už tak zastabilizované, až sú mimo reality, sa držia svojich pozícií. Vidieť to na politických debatách, kde „starí" politici prichádzajú absolútne argumentačne nepripravení, s frázami, s neschopnosťou reagovať na politického protivníka. Potom Kaliňák na jeho voličmi ostro sledovanej STV vyhlási, že SMER je - čo sa financovania týka - najtransparentnejšou stranou a jeho diskusný náprotivok (Pavol Abrhan) sa zmôže iba na to, že povie: že KDH tiež. Katastrofa.

 Držím organizátorom protestov palce,  aby sme sa dočkali konkrétnych výsledkov, ktoré zmenia rozloženie síl, moci a kontroly v spoločnosti. Všetci protestujúci v to podľa mňa dúfajú. Určite nechcú pomôcť Ficovi k zisku ústavnej väčšiny. Strana SMER zadlžením krajiny v rozsahu, ako to predviedla počas svojho vládnutia, prejedla budúcnosť súčasných mladých ľudí. A ku tým patria organizátori a aj väčšina účastníkov protestu.

Nakoľko som od svojho blogu: kauza Gorila- bývam vedľa konšpiračného bytu http://jasica.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=285545 na čiernej listine blog.sme.sk, napriek tomu, že ho čítalo takmer 15 tis. ľudí s karmou približne na úrovni 18, chcem Vás poprosiť, v prípade, že sa vám tento nový blog páči, aby ste okrem karmy hlasovali na výbrali sme (hore na lište), aby sa to mohlo dostať ďalej. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulík vyzval na rekonštrukciu vlády

Krízu spustil nákup vakcíny Sputnik V.

Autorská strana Jakuba Fila

Rekonštrukcia vlády? Aké sú možnosti a ako to bude vyzerať

Vzdávanie sa moci ide proti prirodzenosti strán.


Už ste čítali?