Kúpa SPP zo strany štátu? Hazard!

Autor: Miroslav Jašica | 8.4.2013 o 15:20 | (upravené 9.4.2013 o 9:59) Karma článku: 7,35 | Prečítané:  350x

Noví investori nechceli vstúpiť do problémovej distribúcie-predaja plynu slovenským subjektom, ale v podstate len do zlatého vajca SPP - Tranzitu. Starí akcionári tvrdia, že práve táto časť podnikania, predaj plynu na Slovensku, im produkoval straty. Podľa mňa táto časť podnikania bola dôvodom odchodu starých akcionárov z SPP.

Noví akcionári kúpili podiel v SPP a chcú to vyšperkovať tým, že čierneho Petra domáceho predaja nechajú štátu. Týmto krokom by dramaticky zhodnotili svoju kúpu, nakoľko stratová distribúcia na Slovensku znižovala hodnotu celého SPP. V prípade odhadovaných ročných strát cca 50 mil. EUR z predaja plynu na Slovensku znižuje celkovú hodnotu SPP o približne 750 mil. - 1 mld. EUR. A toto číslo môže byť ešte podstatne vyššie. Tento fakt bol zakomponovaný vo výslednej cene za celé SPP. Ak niekto zoberie tento stratový biznis, hodnota zvyšku stúpne o rovnakú sumu.

A prečo predaj plynu na Slovensku nazývam čiernym Petrom?

Problémom slovenskej distribúcie sú dlhodobé zmluvy s ruskou stranou, kde nákupná cena plynu závisí od cien ropy. Tento vzťah bude platiť ešte takmer 15 rokov. V minulosti bola korelácia medzi vývojom cien ropy a plynu takmer 100%.  Súčasnosť je ale úplne inde viď graf nižšie.

 

Graf vývoja cien ropy Brent-pravá os,čierna farba a vývoj cien naturálneho plynu ľavá os, červená farba

ropaplyn_res_res.png

Posledné 4 roky vidíme zásadnú zmenu  vo vývoji cien plynu a ropy. Graf krásne ukazuje roztvárajúce sa nožnice, ktoré spôsobujú straty v distribúcii plynu na Slovensku. Štát bude kupovať plyn odvodený od cien ropy, ale vzhľadom na konkurenciu ho bude predávať podľa cien odvodených od vývoja naturálneho (okamžitého, spotového) trhu s plynom. Kto uhradí rozdiel? V prípade kúpy distribúcie pre slovenské subjekty zo strany štátu, to na 100% zaplatí daňový poplatník SR. V prípade, že by to štát nekúpil, by sa aspoň na 50% na tom podieľali súkromní investori.

Čo sa dalo urobiť s nárokmi bývalých akcionárov voči štátu, z dôvodu strát spôsobených distribúciou? Zvýšenie cien sa mohlo SPP pokojne povoliť, konkurencia by sa postarala a postará o to, aby sme ako spotrebitelia kupovali plyn o 10-20% lacnejšie. O 20% nižšie ponuky sú v SR realitou aj bez zásahu štátu. Pokiaľ SPP cenu preženie, konkurencia, ktorá nakupuje cez spotové - okamžité ceny, si to vyrieši.

Vývoj ceny plynu pravdepodobne najviac ovplyvnila a v budúcnosti ovplyvní ťažba takzvaných bridlicových plynov hlavne v USA. USA dosiahli pokles cien plynu pre domácnosti na minimálne ½, ale oproti maximám aj na neuveriteľných 20%. Američania v sledovanom období vďaka tomuto vývoju cien plynu niekoľkonásobne znížili produkciu skleníkových plynov a nič to nestálo ani štát ani spotrebiteľov. Spotrebitelia ešte dokonca zásadne znížili svoje výdavky. Pozrime sa aj na tento fakt očami nezmyselnej a neefektívnej podpory zelených energií v Európe a v SR.

Najväčší potenciál v ťažbe bridlicového plynu v našom okolí má Poľsko, ktoré má extrémne zásoby. Momentálne je Poľsko v procese schválenia prvých projektov. V prípade, že tieto projekty schváli, čo je vďaka zámeru zníženia energetickej závislosti od Ruska, vysoko pravdepodobné, pôjdu ceny plynu v našom okolí ďalej dole a plyn bude k dispozícii na dodanie od nás veľmi blízko. Toto je ďalší dôvod prečo je táto kúpa pre štát hazardom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Zázrak v parlemente

Záborská, pevne sa spoliehajúca na hlasy fašistov, už videla svoje obmedzenie interrupcií ako hotovú vec.

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika

Dôvod zadržania zatiaľ nie je známy.


Už ste čítali?