reklama

Kúpa SPP zo strany štátu? Hazard!

Noví investori nechceli vstúpiť do problémovej distribúcie-predaja plynu slovenským subjektom, ale v podstate len do zlatého vajca SPP - Tranzitu. Starí akcionári tvrdia, že práve táto časť podnikania, predaj plynu na Slovensku, im produkoval straty. Podľa mňa táto časť podnikania bola dôvodom odchodu starých akcionárov z SPP.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Noví akcionári kúpili podiel v SPP a chcú to vyšperkovať tým, že čierneho Petra domáceho predaja nechajú štátu. Týmto krokom by dramaticky zhodnotili svoju kúpu, nakoľko stratová distribúcia na Slovensku znižovala hodnotu celého SPP. V prípade odhadovaných ročných strát cca 50 mil. EUR z predaja plynu na Slovensku znižuje celkovú hodnotu SPP o približne 750 mil. - 1 mld. EUR. A toto číslo môže byť ešte podstatne vyššie. Tento fakt bol zakomponovaný vo výslednej cene za celé SPP. Ak niekto zoberie tento stratový biznis, hodnota zvyšku stúpne o rovnakú sumu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A prečo predaj plynu na Slovensku nazývam čiernym Petrom?

Problémom slovenskej distribúcie sú dlhodobé zmluvy s ruskou stranou, kde nákupná cena plynu závisí od cien ropy. Tento vzťah bude platiť ešte takmer 15 rokov. V minulosti bola korelácia medzi vývojom cien ropy a plynu takmer 100%. Súčasnosť je ale úplne inde viď graf nižšie.

Graf vývoja cien ropy Brent-pravá os,čierna farba a vývoj cien naturálneho plynu ľavá os, červená farba

Posledné 4 roky vidíme zásadnú zmenu vo vývoji cien plynu a ropy. Graf krásne ukazuje roztvárajúce sa nožnice, ktoré spôsobujú straty v distribúcii plynu na Slovensku. Štát bude kupovať plyn odvodený od cien ropy, ale vzhľadom na konkurenciu ho bude predávať podľa cien odvodených od vývoja naturálneho (okamžitého, spotového) trhu s plynom. Kto uhradí rozdiel? V prípade kúpy distribúcie pre slovenské subjekty zo strany štátu, to na 100% zaplatí daňový poplatník SR. V prípade, že by to štát nekúpil, by sa aspoň na 50% na tom podieľali súkromní investori.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sa dalo urobiť s nárokmi bývalých akcionárov voči štátu, z dôvodu strát spôsobených distribúciou? Zvýšenie cien sa mohlo SPP pokojne povoliť, konkurencia by sa postarala a postará o to, aby sme ako spotrebitelia kupovali plyn o 10-20% lacnejšie. O 20% nižšie ponuky sú v SR realitou aj bez zásahu štátu. Pokiaľ SPP cenu preženie, konkurencia, ktorá nakupuje cez spotové - okamžité ceny, si to vyrieši.

Vývoj ceny plynu pravdepodobne najviac ovplyvnila a v budúcnosti ovplyvní ťažba takzvaných bridlicových plynov hlavne v USA. USA dosiahli pokles cien plynu pre domácnosti na minimálne ½, ale oproti maximám aj na neuveriteľných 20%. Američania v sledovanom období vďaka tomuto vývoju cien plynu niekoľkonásobne znížili produkciu skleníkových plynov a nič to nestálo ani štát ani spotrebiteľov. Spotrebitelia ešte dokonca zásadne znížili svoje výdavky. Pozrime sa aj na tento fakt očami nezmyselnej a neefektívnej podpory zelených energií v Európe a v SR.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najväčší potenciál v ťažbe bridlicového plynu v našom okolí má Poľsko, ktoré má extrémne zásoby. Momentálne je Poľsko v procese schválenia prvých projektov. V prípade, že tieto projekty schváli, čo je vďaka zámeru zníženia energetickej závislosti od Ruska, vysoko pravdepodobné, pôjdu ceny plynu v našom okolí ďalej dole a plyn bude k dispozícii na dodanie od nás veľmi blízko. Toto je ďalší dôvod prečo je táto kúpa pre štát hazardom.

Miroslav Jašica

Miroslav Jašica

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

zaujímam sa o všetky ekonomicko spoločenské aspekty vývoja predovšetkým Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenéEkonomika

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu