Kúpa SPP zo strany štátu? Hazard!

Autor: Miroslav Jašica | 8.4.2013 o 15:20 | (upravené 9.4.2013 o 9:59) Karma článku: 7,35 | Prečítané:  360x

Noví investori nechceli vstúpiť do problémovej distribúcie-predaja plynu slovenským subjektom, ale v podstate len do zlatého vajca SPP - Tranzitu. Starí akcionári tvrdia, že práve táto časť podnikania, predaj plynu na Slovensku, im produkoval straty. Podľa mňa táto časť podnikania bola dôvodom odchodu starých akcionárov z SPP.

Noví akcionári kúpili podiel v SPP a chcú to vyšperkovať tým, že čierneho Petra domáceho predaja nechajú štátu. Týmto krokom by dramaticky zhodnotili svoju kúpu, nakoľko stratová distribúcia na Slovensku znižovala hodnotu celého SPP. V prípade odhadovaných ročných strát cca 50 mil. EUR z predaja plynu na Slovensku znižuje celkovú hodnotu SPP o približne 750 mil. - 1 mld. EUR. A toto číslo môže byť ešte podstatne vyššie. Tento fakt bol zakomponovaný vo výslednej cene za celé SPP. Ak niekto zoberie tento stratový biznis, hodnota zvyšku stúpne o rovnakú sumu.

A prečo predaj plynu na Slovensku nazývam čiernym Petrom?

Problémom slovenskej distribúcie sú dlhodobé zmluvy s ruskou stranou, kde nákupná cena plynu závisí od cien ropy. Tento vzťah bude platiť ešte takmer 15 rokov. V minulosti bola korelácia medzi vývojom cien ropy a plynu takmer 100%.  Súčasnosť je ale úplne inde viď graf nižšie.

 

Graf vývoja cien ropy Brent-pravá os,čierna farba a vývoj cien naturálneho plynu ľavá os, červená farba

ropaplyn_res_res.png

Posledné 4 roky vidíme zásadnú zmenu  vo vývoji cien plynu a ropy. Graf krásne ukazuje roztvárajúce sa nožnice, ktoré spôsobujú straty v distribúcii plynu na Slovensku. Štát bude kupovať plyn odvodený od cien ropy, ale vzhľadom na konkurenciu ho bude predávať podľa cien odvodených od vývoja naturálneho (okamžitého, spotového) trhu s plynom. Kto uhradí rozdiel? V prípade kúpy distribúcie pre slovenské subjekty zo strany štátu, to na 100% zaplatí daňový poplatník SR. V prípade, že by to štát nekúpil, by sa aspoň na 50% na tom podieľali súkromní investori.

Čo sa dalo urobiť s nárokmi bývalých akcionárov voči štátu, z dôvodu strát spôsobených distribúciou? Zvýšenie cien sa mohlo SPP pokojne povoliť, konkurencia by sa postarala a postará o to, aby sme ako spotrebitelia kupovali plyn o 10-20% lacnejšie. O 20% nižšie ponuky sú v SR realitou aj bez zásahu štátu. Pokiaľ SPP cenu preženie, konkurencia, ktorá nakupuje cez spotové - okamžité ceny, si to vyrieši.

Vývoj ceny plynu pravdepodobne najviac ovplyvnila a v budúcnosti ovplyvní ťažba takzvaných bridlicových plynov hlavne v USA. USA dosiahli pokles cien plynu pre domácnosti na minimálne ½, ale oproti maximám aj na neuveriteľných 20%. Američania v sledovanom období vďaka tomuto vývoju cien plynu niekoľkonásobne znížili produkciu skleníkových plynov a nič to nestálo ani štát ani spotrebiteľov. Spotrebitelia ešte dokonca zásadne znížili svoje výdavky. Pozrime sa aj na tento fakt očami nezmyselnej a neefektívnej podpory zelených energií v Európe a v SR.

Najväčší potenciál v ťažbe bridlicového plynu v našom okolí má Poľsko, ktoré má extrémne zásoby. Momentálne je Poľsko v procese schválenia prvých projektov. V prípade, že tieto projekty schváli, čo je vďaka zámeru zníženia energetickej závislosti od Ruska, vysoko pravdepodobné, pôjdu ceny plynu v našom okolí ďalej dole a plyn bude k dispozícii na dodanie od nás veľmi blízko. Toto je ďalší dôvod prečo je táto kúpa pre štát hazardom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulík vyzval na rekonštrukciu vlády

Krízu spustil nákup vakcíny Sputnik V.

Autorská strana Jakuba Fila

Rekonštrukcia vlády? Aké sú možnosti a ako to bude vyzerať

Vzdávanie sa moci ide proti prirodzenosti strán.


Už ste čítali?