900 tisíc ľudí áno, 50 tisíc nie. Prehra pre áno?

Autor: Miroslav Jašica | 8.2.2015 o 14:00 | (upravené 8.2.2015 o 15:13) Karma článku: 5,19 | Prečítané:  392x

Keď to porovnáme zo ziskom 1,1 milióna hlasov pre štátostranu (SMER), ktorá nám momentálne vládne, tak to prehrou určite nie je.

Štátostrana si na počkanie odhlasuje zákon, aký potrebuje, ovláda celú krajinu 4 roky a vôľa obdobného počtu hlasov je bezvýznamná?

Liberálnu stranu Richarda Sulíka, ktorý sa na antikampani snažil „priživiť“, volilo na porovnanie len 150 tisíc občanov (pre ostatné pravicové strany približne obdobný počet voličov). Náklady na hlasy len pre Sulíkovu stranu  nás budú stáť 3 milióny eur, polovicu nákladov na referendum. Hodnotový výsledok referenda a konania Sulíkovej strany si každý porovná sám.

Nízka účasť? Po tej kampani a lepšie zvládnutej komunikácií zo strany podporovateľov NIE myslím, že nie. Každý, kto sa chcel vyjadriť, sa vyjadril. A výsledok je viac ako jednoznačný. Argument, že tí čo sa nezúčastnili sú za NIE, je scestný. Je to pre nich debakel. Z nízkej účasti sa budú tešiť hlavne politici, ktorí sa opätovne budú  cítiť nenahraditeľní.

Vysoké náklady? V referende stál hlas približne 6 eur (podľa predbežných údajov). Vo voľbách nás stojí jeden hlas minimálne 21 eur (18 eur príspevky stranám, minimálne rovnakých 3 eur reálne náklady). Len strana SMER nás takto bude stáť približne 25 miliónov EUR. S nákladmi by sme samozrejme vedeli niečo spraviť elektronizáciou volieb.

Referendum je neúspešné hlavne pre nás občanov. Úspešnosť referenda  závislá od potreby príliš vysokej účasti je pre nás ako voličov hanbou. Štátostrana, ktorá momentálne vládne a ovláda Slovensko získala len približne 25% hlasov všetkých občanov. A kvórum na referendum je až 50%. Je to pre nás voličov akceptovateľné? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo ešte táto koalícia unesie?

Nejde len o to, koľko verejných popráv ešte Sulík vydrží.

Autorská strana Jakuba Fila

Rekonštrukcia vlády? Aké sú možnosti a ako to bude vyzerať

Vzdávanie sa moci ide proti prirodzenosti strán.


Už ste čítali?