máš v tom riadny maglajz...čo má distribúcia spoločné s cenami plynu? ceny distribúcie sú dané rozhodnutím ˇURSO a sú rovnaké pre všetkých dodávateľov plynu na Slovensku. To znamená, že či si odberateľ kúpi plyn od SPP, alebo RWE Gas Slovensko, alebo od ZSE, alebo od ČEZu, tak za distribučné položky zaplatí vždy rovnako. Rozdielne sú však ceny obchodníka, t.j. ceny za komoditu. Divízia obchodu patrí pod SPP a.s. ( matka) a nie pod SPP - Distribúcia ( dcéra). Preto je Obchod SPP hendikepovaný dlhoročným kontraktom s Ruskom, oproti iným dodávateľom plynu. A práve o kúpe obchodníckej časti SPP uvažoval Fico. Neviem prečo píšeš blog o veci ktorej absolútne nerozumieš a nepoznáš ani rozdiel medzi distribúciou a obchodom.
distribucia sa v tomto blogu mysli dodavka-predaj, nepisal som nic o SPP distribucia, ale presne tak ako pises o SPP matke, ktora predava-dodava-distribuuje plyn slovenskym subjektom. Myslim, ze urcite veci vychadzaju aj z kontextu, o com sa momentalne stat rozhoduje, ale dik za upozornenie, to slovo nebolo zvolene najvhodnejsie.
Onô....a kto to má kúpiť?Ak je to stratové kúpi to privátny sektor aby si vytváral stratu?Alebo zaúraduje všemocná neviditeľná ruka trhu a privátny sektor na tom zázračne zarobí? Ergo...teda ak to nebude chcieť privátny sektor a štátnemu to nedoporučuješ,aké máš riešenie?:)
Sa divím , že tu nenabehla tlupa rusofilov, ktorí budú zapálene presvedčovať o výhodnosti dodávok plynu z Ruska. Jeden taký plynárenský expert mi začal tvrdiť, že celá EU je silne závislá na plyne z Ruska, takže závislosť SR na Gazprome v podstate OK. Mimochodom Ani jedna krajina v Európe, okrem Bulharska a Turecka, to ale do Európy nepatrí, nie je tak silne závislá od ruského plynu ako SR .
A že Gazprom si vymohol naviazanie ceny plynu na ropu znamená nielen vyššie náklady na plyn (v Európe je 2,5x drahší ako v USA! ), ale aj zvyšovanie ceny elektriny ( spark spready doteraz korelovali s plynom nie ropou). Pritom cena ropy, ak sa nič mimoriadne nestane, má v strednodobom horizonte tendenciu stagnovať, plyn by mal skôr klesať. Preto ak sa nediverzifikujú dodávky plynu závislosť na Gazprome bude pre SR bičom. Pre ukážku ako Gazprom zneužíval svoje postavenie na trhu.
Gazprom tým že drží vysoké ceny, na druhej strane uvolňuje priestor konkurencii. Jeho trhový podiel klesá nielen v EU ale aj doma. V prospech lacnejších dodávok, a tento bude ďalej ohrozený potenciálnymi ťažbami bridlicového plynu v Európe a dovozmi US kvapalného plynu
človeče
Rozdielne sú však ceny obchodníka, t.j. ceny za komoditu. Divízia obchodu patrí pod SPP a.s. ( matka) a nie pod SPP - Distribúcia ( dcéra). Preto je Obchod SPP hendikepovaný dlhoročným kontraktom s Ruskom, oproti iným dodávateľom plynu. A práve o kúpe obchodníckej časti SPP uvažoval Fico.
Neviem prečo píšeš blog o veci ktorej absolútne nerozumieš a nepoznáš ani rozdiel medzi distribúciou a obchodom.
dik za decentne upozornenie